Ratusz za 126 tys. marek
- immj17
- 9 lut 2016
- 1 minut(y) czytania
Budynek obecnego ratusza został zbudowany w latach 1911-1912 kosztem 126 tys. marek, czyli 95 rocznych pensji robotnika budowlanego. W jego architekturze widać wpływy secesji i wyglądu średniowiecznego zamku. Należał swego czasu do najbardziej monumentalnych budowli w ówczesnej wsi Ustka.
Przez wiele lat w budynku mieściła się szkoła. Od 1912 do 1945 była to szkoła niemiecka, natomiast od 1945 do 2004 polska. Za czasów niemieckich szkoła posiadała własną łódź żaglowo-wiosłową do nauki żeglarstwa, podarowaną przez księcia Prus Henryka Hohenzollern’a, brata cesarza niemieckiego Wilhelma II.

Projektantem budynku był Friedrich Engelbrecht, radca budowlany z Bydgoszczy. Nie wziął za projekt pieniędzy, dlatego ówczesny przewodniczący gminy Ustka podarował mu srebrną zastawę stołową. Później imieniem architekta szkoły nazwano ulicę, przy której usytuowany jest budynek. Po wojnie nazwa ulicy zmieniła się na Bohaterów Stalingradu, a od 1990r. – na Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
12 czerwca 1971 roku nadano szkole imię kapitana Leonida Teligii, pierwszego Polaka, który samotnie okrążył ziemię na drewnianym jachcie „Opty”.
Po roku 2004 Szkoła Podstawowa Nr 1 przeniosła się do nowo wybudowanego na ten cel budynku, a stary budynek szkoły został wykorzystany jako ratusz miejski. Wychodząc na zewnątrz ratusza, zwróćmy uwagę na jego wieżę, na której szczycie znajduje się model żaglowca, być może takiego, na którym pływał Gwido, syn Maruszy, z legendy o usteckiej syrence.
Comments