Za 70 zł do Słupska
- immj17
- 17 lut 2017
- 1 minut(y) czytania
Kolej żelazna dotarła do Ustki w 1878 roku. Szyny dostarczano do Ustki morzem, a żwir na nasypy wybierano spod morskiej wydmy przy plaży zachodniej. Dworzec wybudowano w miejscu, gdzie przez wieki meandrowała Słupia, tuż przed budową przekopano dla niej sztuczne koryto, którym płynie do dziś. Pierwszy pociąg osobowy kierunek: Ustka -> Słupsk wyruszył 1 października 1878 roku. Jechał planowo 35 minut, czyli niewiele dłużej niż obecnie. Bilety kolejowe za przejazd na odcinku Ustka – Słupsk nie były zbyt tanie, bo cena wynosiła równowartość obecnych 70 zł, niemniej jednak pasażerów nie brakowało.

Obecny budynek dworca to obiekt gruntownej rozbudowy z 1911 roku. Obok dworca powstały budynki socjalne w których mieszkała obsługa dworca. Są to budynki solidne z czerwonej cegły stojące do dziś przy ulicy Dworcowej oraz budynki w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego na ulicy Słupskiej.
Jest to jedyny dworzec kolejowy w Polsce, w którym kasa biletowa jest na pierwszym piętrze.
Dziewięć torów świadczy o tym, jak wielkie niegdyś znaczenie miała stacja dla miasta. Wiadomo bowiem, że dzięki połączeniom kolejowym, Ustka stało się rozwiniętym miastem. To właśnie dzięki kolei zaczęła przyjeżdżać znacznie większa ilość turystów. Skutkowało to rozbudową ilości hoteli.
Obecnie nie korzysta się już z dziewięciu torów, a także ilość peronów, z których korzystano została ograniczona do minimum.
Comments